Stary Wiarus Stary Wiarus
2823
BLOG

Zainstaluj EncryptSMS

Stary Wiarus Stary Wiarus Polityka Obserwuj notkę 20

 

 

Ponieważ, jak widzę, prokuratura wojskowa jeździ po billingach i zawartości SMS-ów dziennikarzy jak na łysej kobyle, nie przejmując się,  w jaki sposób się za rok albo za pięć lat wyjaśni kontrowersja czy to jest legalne, czy nie, zgodne z Konstytucją, czy nie  i paskudne, czy nie, użytkownicy iPhone z tego środowiska powinni pomyśleć o zaopatrzeniu siebie i swoich informatorów w program EncryptSMS, po $1.99 za sztukę w AppStore.

www.rp.pl/artykul/10,782703-Wojskowi-prokuratorzy-inwigilowali-dziennikarzy.html

itunes.apple.com/us/app/encrypt-sms/id432891578

Algorytm kryptograficzny używany przez EncryptSMS to AES 256. 'Brute force attack' polegający na kolejnym próbowaniu wszystkich możliwych kluczy przez superkomputer aż się znajdzie właściwy klucz 256-bitowy  wymaga 2 do potęgi 256 operacji, które nawet na bardzo szybkim superkomputerze zabrałyby więcej czasu niż dotychczasowe istnienie wszechświata (konsens nauki współczesnej określa wiek wszechświata na 13,75 ± 0,13 miliarda lat). 


Najbardziej wyrafinowane ataki na AES przez najlepsze umysły kryptologiczne, jakie zna cywilna akademia, doprowadziły na razie (do końca 2011 roku) do wytknięcia teoretycznej możliwości złamania 256-bitowego klucza przy użyciu  2^254,4 operacji zamiast 2^256 , co wprawdzie skraca czas potrzebny do odzyskania 256-bitowego klucza o kilkadziesiąt milionów lat, ale dalej nie rozwiązuje problemu, bo potrzebny czas to dalej kilkanaście miliardów lat.  AES 256 jest dopuszczony przez właściwe agencje amerykańskie do ochrony państwowej informacji tajnej i ściśle tajnej od 2003 roku.

Jeśli nawet w sprzedawanym przez Apple iPhone app są celowo pozostawione 'tylne drzwi', to raczej nie dla polskiej prokuratury wojskowej czy polskich Wojsk Łączności i  Informatyki, tylko dla własnych, czyli  amerykańskich, spec-agencji z wysokiej półki. W tej sytuacji, rozkodowanie w Polsce dziennikarskich SMSów szyfrowanych na nadającym je smartfonie przy pomocy AES 256, w sytuacji kiedy operator sieci komórkowej ma do dyspozycji tylko tekst szyfrowy, a nie SMS en clair, jest mniej więcej tak samo prawdopodobne jak kolizja Smoka Wawelskiego z Żar-Ptakiem nad centrum Warszawy.

 

W AppStore - $1.99 za sztukę.

Spokój ducha - bezcenny!



A aby zmusić kogoś do ujawnienia klucza, nawet w Polsce potrzebny jest nakaz sądowy*. 



* zaś w sądzie, jak w sądzie - dziennikarz na przykład mówi, że dla wyeliminowania konieczności osobistego spotykania się ze swoimi informatorami, umówił się z nimi raz na zawsze,że hasło EncryptSMS do SMS-ów do niego zmienia się codziennie.


Haslem s
ą, powiedzmy, pierwsze trzy słowa drugiego zdania trzeciego komentarza pod ostatnim felietonem Rolexa na S24, przy czym spacje pomiędzy słowami należy zastąpić słowem 'Palikot'.

Dla przyk
ładu, dzisiejsze hasło brzmi IPalikotserdeczniePalikotzycze.

Jeżeli trzeci komentarz u Rolexa ma tylko jedno zdanie, klucz generujemy z następnego kolejnego, który ma co najmniej dwa zdania.

Jeżeli następnego dnia nie ma nowego felietonu Rolexa, hasłem dnia stająsie pierwsze trzy słowa drugiego zdania trzeciego komentarza pod ostatnią notką seawolfa, i tak dalej. Cykl ulega resetowi i zaczyna się od początku kiedy ukazuje się następny felieton Rolexa. 

W ten sposób cała siatka informatorów dziennikarza zawsze ma hasło dnia EncryptSMS do łączności  SMSami z tym dziennikarzem, bez konieczności widzenia się z nim, ani rozmowy przez telefon.

 

No, a jeśli  komentarza nie ma w archiwum, bo został w międzyczasie usunięty przez administrację, no to dziennikarzowi jest bardzo przykro, ale jedyne co może w tej sprawie doradzić to wezwanie pana Radoslawa Krawczyka jako świadka, żeby powiedział,gdzie się ten komentarz podział i jak go odzyskać, w celu odzyskania krytycznego hasla z określonego dnia.    

emigrant (nie mylić z gastarbeiterem)       

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka